Buduj dom rozsądnie!

Posted by

Na pewno budowa domu to przedsięwzięcie, które budzi w nas wiele ekscytujących uczuć. A może w związku z realizacją tego procesu odczuwasz obawy? W tym artykule podpowiemy pokrótce jak można uniknąć niektórych błędów.

Wybieramy projekt domu

Znalezienie odpowiedniego projektu domu nierzadko inwestorom zabiera całe dnie, tygodnie lub nawet miesiące. Obecnie na rynku architektonicznym w Polsce jest przecież tak wiele rozmaitych opcji… . Co warto uwzględnić wybierając projekt domu? Na pewno dobrym pomysłem będzie precyzyjne określenie podstawowych założeń dotyczących budowanego domu, aby nie przeglądać niepotrzebnie tysięcy projektów o rozmaitym kształcie czy powierzchni użytkowej. Dzięki temu wybranie odpowiedniego projektu będzie przyjemniejsze i mniej czasochłonne.

Wybierając gotowy projekt domu niewątpliwie warto zwracać uwagę na doświadczenie zawodowe autora danego projektu. Nie jesteśmy na ogół fachowcami w dziedzinie projektowania domów. Natomiast wieloletnie doświadczenie projektanta pozwoli nam być może uniknąć poważnych błędów architektonicznych w budynku. Może to dotyczyć na przykład kwestii związanych z tzw. mostkami termicznymi w budynku. Trzeba sporo wiedzy i doświadczenia aby zaprojektować budynek, który będzie charakteryzował się dobrą energooszczędnością. Podobnie rzecz się ma z pewnymi funkcjonalnymi rozwiązaniami zastosowanymi we wnętrzu domu, takimi jak chociażby komunikacja wewnątrz budynku między mieszkaniem, garażem a kotłownią. Kwestie z tym związane są omówione także w artykule Jak dobrze wybrać projekt domu.

Budowa domu

Przebieg budowy w linii prostej zależy od tego jaką ekipę budowlaną wybierzemy. Czy firma, którą zatrudniliśmy ma wybudować dom od fundamentu po dach? A może do każdego z rozmaitych etapów budowy dobierzemy inną firmę? Czy dostrzegasz jak wiele zachodu może wymagać pogodzenie ze sobą rozmaitych frontów pracy? A co wtedy, gdy jeden z etapów budowy się opóźni z powodu nierzetelności lub niesłowności ekipy budowlanej? Może to pociągać za sobą naprawdę spore konsekwencje, które z kolei mogą się przełożyć na dodatkowe nieplanowane wydatki.

Dlatego poszukując dobrej firmy budowlanej musimy planować z dużym wyprzedzeniem. Dobrzy fachowcy często mają zaplanowaną pracę na cały rok na przód! Warto zaklepać sobie termin wcześniej. Oczywiście wymaga to planowania, ale zatrudniając dobrą firmę unikamy być może wielu kłopotliwych sytuacji podczas budowy domu. W budowie domu ogromne znaczenie ma także uczciwość firmy budowlanej. Podczas różnych etapów budowy łatwo niestety oszukać inwestora na przykład oszczędzając na jakimś materiale, albo montując używane, a nie nowe elementy instalacji elektrycznych czy hydraulicznych.

To tylko niektóre wybrane aspekty całego procesu budowy, gdzie potrzebny jest rozsądek i logiczne myślenie. Na pewno warto jeszcze przed rozpoczęciem budowy zbierać rozmaite niezbędne informacje, dzięki temu szybciej będziemy mogli później podejmować trafne decyzje.

Leave a Reply