Czym różnią się karnisze elektryczne od tych tradycyjnych?

Posted by

Nowinki technologiczne są nie tylko domeną szeroko pojętego świata informatycznego. Jednak i w branży dekoracji okiennych można dostrzec powiew nowoczesnej technologii. Jest to widoczne między innymi we wzroście popularności karniszy elektrycznych i rolet elektrycznych, które z luksusowych apartamentowców czy biur coraz częściej trafiają pod strzechy.

Karnisze elektryczne, a modele manualne

Zasadniczą różnicą, pomiędzy karniszem elektrycznym a manualnym karniszem sufitowym, jest sposób przesuwania zawieszonych na nim zasłon lub firan. W praktyce oznacza to, że w wersji manualnej poruszanie tkaniny i przesuwanie jej wymaga bezpośredniego uczestnictwa czynnika ludzkiego, a mówiąc bardziej obrazowo: przesunięcia kotary dłonią. W przypadku elektrycznych szyn karniszowych dysponujemy napędem, który porusza paskami, na których zawieszone są nasze dekoracje okienne. Jest to bardzo mocno uproszczony opis budowy, lecz w zupełności wystarcza on do zrozumienia zasady działania karniszy automatycznych. Na poniższym zdjęciu prezentujemy Państwu przykładowy nowoczesny karnisz elektryczny do pokoju dziennego. Prawda, że robią wrażenie?

Dla kogo dedykowane są karnisze i zasłony elektryczne?

Często można usłyszeć pytanie, czy automatyczne szyny karniszowe są dobrym wyborem do mieszkań lub domów osób prywatnych? Poniekąd są to uzasadnione wątpliwości, gdyż mniejsze mieszkania, z niewielkimi i nielicznymi oknami, nie wymagają bezwzględnie stosowania dedykowanej automatyki okiennej. Natomiast w przypadku nowoczesnych apartamentów loftowych lub z dużymi oknami tarasowymi, czy ogólnie przy dużych, wysokich mieszkaniach,  warto zainteresować się połączeniem zasłony na flexach i karnisza elektrycznego. Połączenie takie zagwarantuje nam nie tylko komfort, ale i zamaskujemy ewentualne nierówności sufitu, flexy pozwalają na regulowanie długości zasłony!

Jakie są zalety elektrycznych szyn karniszowych?

Zastosowanie automatyki okiennej ma wiele zalet, część z nich jest natury estetycznej, część zaś podnosi komfort mieszkańców. Choć może to wydawać się nieco na wyrost, to jednak w aranżacjach mieszkań w stylu industrialnym lub modernistycznym karnisze elektryczne, tworząc część składową rozwiązań zwanych potocznie smart home, mogą stanowić również ciekawy akcent podkreślający nowoczesny klimat domu. Natomiast wygoda jest kwestią niepodlegającą dyskusji, trudno nawet porównywać komfort zapewniany przez automatycznie poruszające się zasłony z koniecznością np. wchodzenia na krzesło, celem ich przesunięcia!

Leave a Reply