Dlaczego testy do policji są takie ważne?

Posted by

Praca w policji jest marzeniem wielu z nas. Bez względu jednak na to, na jakim stanowisku widzielibyśmy siebie w przyszłości, czekać nas będą takie same zmagania z testami umożliwiającymi nam pozytywne przejście szkolenia. Jednym z filarów egzaminu jest próba fizyczna. Mimo tego, iż wymaga ona od nas sprawności i – co najmniej – dobrej kondycji fizycznej to nie te zmagania sprawiają kandydatom trudności największe. Bowiem, to właśnie testy psychologiczne do policji traktowane są jako największa udręka i powodują największe rotacje w grupach uczestników. 

Jak to wygląda – szkolenie policyjne

Jednak przed przystąpienie do testów psychologicznych i sprawnościowych kandydaci zobowiązani są przejść przez rutynowe szkolenie. Nauczani są tam podstaw teoretycznych (chociażby Ustawa o Policji) oraz praktycznych (jak sprawne postępowanie w trakcie zatrzymania podejrzanego, kontrole drogowe itd.). Pierwszy etap egzaminu obejmuje próbę fizyczną poprzedzoną krótkim testem o wiedzy teoretycznej – wyniki z obu zmagań są sumowane i kandydaci z odpowiednią ich ilością przechodzą dalej. Etap drugi nastręcza im już o wiele większych problemów, gdyż to właśnie w nim czekają na nich testy psychologiczne do policji oraz indywidualna rozmowa z psychologiem. Same testy przeprowadzane są w większych grupach na komputerach – kandydaci mają ograniczony czas na odpowiedzi, jednak już podczas testu osobowościowego dane im jest dowolny czas na odpowiedzi.

Następnym krokiem jest skierowanie tych, którzy uzyskali pozytywne wyniki na rozmowę z psychologiem policyjnym. Taka pogawędka trwa zazwyczaj od pół godziny do godziny, a sama dyskusja wydaje się bardzo swobodna i ogólna. Psycholog wypytuje kandydata na policjanta o jego motywacje, cele życiowe oraz o to dlaczego chce rozpocząć karierę w uniformie policjanta. Kolejnym krokiem jest skupienie się na osobowości i charakterze badanego (to właśnie początkowa luźna rozmowa pomóc miała w jego rozluźnieniu i poczuciu się bezpiecznie). Doświadczony psycholog sprawdza zachowania kandydata w skrajnych sytuacjach oraz jego odczucia i model postępowania w momentach zagrożenia. Jeśli według jego opinii jest on zdolny do służby w zróżnicowanych warunkach kandydat otrzymuje ocenę pozytywną, jeśli nie – negatywną.

Jeśli nie uda nam się zaliczyć testów psychologicznych wcale nie musimy się poddawać, gdyż co roku mamy prawo do spróbowania swoich sił w rekrutacji raz jeszcze. Co jest istotne, gdyż każdemu z nas może powinąć się noga, tym bardziej gdy są tą decydujące testy psychologiczne do policji.

Leave a Reply