Frezowanie CNC – najważniejsze kwestie

Posted by

Proces frezowania najlepiej nadaje się jako proces obróbki wtórnej, aby zapewnić cechy wykończeniowe specjalnie zaprojektowanej części, ale gotowe części mogą być frezowane z surowca. Frezarki CNC pozwalają nam na obróbkę części z szerokiej gamy materiałów, kształtów i rozmiarów. Możliwości zależą od rodzaju zastosowanych frezarek. Frezarki CNC o większym stopniu swobody pozwalają na większą wszechstronność i złożoność produkowanych frezowanych części. Toczenie CNC to inny rodzaj obróbki podobny do frezowania CNC.

Główną różnicą jest to, że frezowanie CNC wykorzystuje narzędzie obrotowe do cięcia materiału w celu utworzenia części, podczas gdy toczenie CNC wykorzystuje obrotową część do cięcia. Toczenie CNC jest częściej stosowane do wytwarzania części w kształcie cylindra. Frezowanie CNC może wykorzystywać wiele narzędzi do cięcia różnych kątów, otworów i funkcji do obróbki niestandardowych precyzyjnych części. Istnieje wiele czynników, które wpływają na dokładność frezowania CNC. Części metalowe są zwykle używane w systemie, w połączeniu z innymi częściami, co oznacza, że muszą być odpowiednio dopasowane do siebie. Jeśli jedna część jest zbyt duża lub zbyt mała, może to zepsuć cały system. Tolerancje części są zwykle w granicach maleńkich ułamków cala i są stale sprawdzane przez zespół kontroli jakości.

O tym warto pamiętać!

W niektórych branżach, takich jak lotnictwo i medycyna, utrzymanie tolerancji jest jeszcze ważniejsze. Czynniki takie jak rodzaj frezarki, frezowany materiał, doświadczenie mechanika i rozmiar części mogą wpływać na poziom precyzji. Większość frezarek CNC może zazwyczaj produkować części w tolerancji 5μm. Oprócz dokładności technologii, nowoczesne warsztaty maszynowe mają staranne zespoły kontroli jakości, które przeprowadzają wstępną kontrolę. Jest to udokumentowane i zapewnia klientowi oczekiwaną tolerancję przed rozpoczęciem produkcji. Następnie podczas produkcji przeprowadzane są standardowe kontrole jakości, aby upewnić się, że części mieszczą się w pożądanej tolerancji.

Większa dokładność jest korzystna zarówno dla warsztatu maszynowego, jak i dla klienta końcowego. Utrzymanie wąskich tolerancji oszczędza czas i zasoby warsztatu maszynowego, ponieważ więcej części jest użytecznych, a klienci otrzymują część wyższej jakości. Frezowanie CNC może wykorzystywać wiele narzędzi do cięcia różnych kątów, otworów i funkcji do obróbki niestandardowych precyzyjnych części. Istnieje wiele czynników, które wpływają na dokładność frezowania CNC. Części metalowe są zwykle używane w systemie, w połączeniu z innymi częściami, co oznacza, że muszą być odpowiednio dopasowane do siebie. Jeśli jedna część jest zbyt duża lub zbyt mała, może to zepsuć cały system. Na tej stronie można znaleźć wiele interesujących informacji.

Leave a Reply