Jak inwestować w czasach inflacji

Posted by

W czasach wszechobecnej inflacji bezpieczeństwo finansowe dla wielu ludzi stało się priorytetem. Wszyscy szukamy oszczędności. Sukcesywne podnoszenie płacy minimalnej przez rząd niewiele pomaga, a oszczędności na kontach w wyniku tzw „drożyzny” szybko topnieją. Sytuacja taka skłania do poszukiwań sposobów „zamrożenia” środków, które skutecznie uchroni je przed stratą wartości. Nie jest tajemnicą, że najskuteczniejszym są inwestycje. Jak zatem skutecznie inwestować? Jak zabezpieczyć finansową przyszłość swoją i swoich najbliższych? W tym artykule spróbujemy podrzucić kilka pomysłów.Fundusze Inwestycyjne

Na rynku pojawiło się wiele towarzystw, które w swojej ofercie posiadają fundusze inwestycyjne. Jest to swego rodzaju forma zbiorowego inwestowania, w której każdy uczestnik (klient) wrzuca swoje środki do „wspólnego worka”. Następnie ta wspólna kwota jest pomnażana przez specjalistów poprzez inwestowanie jej w różnego rodzaju instrumenty i rynki. To taka uproszczona forma inwestowania na giełdzie. Uproszczona dlatego, że sam uczestnik nie musi posiadać obszernej wiedzy czy też swojego maklera. Jedynymi rzeczami, które powinny interesować klienta to stopień ryzyka danego subfunduszu (często jest on odpowiednie oznaczony) oraz tzw. stopa zwroty, czyli informacja jaki zysk/stratę wypracował w określonym przedziale czasu.

Zakup mieszkania

Nie od dziś wiadomo, że jedną z najpewniejszych inwestycji jest ta w nieruchomości. Na pytanie jak inwestować bezpiecznie w zakup mieszkania lub domu niestety w szczegółach nie odpowiemy. Jest to zbyt długi temat, ponieważ wszystko zależy od lokalizacji, wielkości oraz stanu budynku. Nie ulega jednak wątpliwości, że na taki sposób ulokowania oszczędności mogą pozwolić sobie osoby, które posiadają spore zasoby gotówki. Średnia cena dwupokojowego mieszkania w Warszawie to ok 450 000 zł. Wydatek nie mały. Potrafi jednak szybko się zwrócić, ponieważ cena wynajmu mieszkania o metraży 40m2 waha się pomiędzy 2600 a 3500 zł miesięcznie. Oznacza to zysk netto na poziomie ok 2000-2500 zł. Ponadto ceny mieszkań (a co za tym idzie wynajmu) stale rosną, więc zakup mieszkania to inwestycja, która nie tylko uchroni nas od straty, ale również przyniesie zysk.

Bezpieczne inwestowanie małych kwot?

Osoby nie dysponujący dużą ilością oszczędności też mogą znaleźć ciekawe formy zabezpieczenia swoich pieniędzy. Jak inwestować, jeśli nie mamy wielkich zasobów finansowych? Okazuje się, że można czerpać zyski stając się współwłaścicielem nieruchomości. Na rynku są instytucje, które to umożliwiają. Model taki sprawia, że czerpanie zysków (choć nie tak spektakularnych jak w przypadku bycia jedynym właścicielem) staje się bezpieczne i względnie pewne.

 

Leave a Reply