Jak wybrać usługi pogrzebowe i bez problemu przejść proces organizacji pochówku?

Posted by

Śmierć bliskiej nam osoby to zawsze wydarzenie emocjonalnie trudne, często wręcz traumatyczne, a dodatkowych nerwów i napięć dostarcza formalna organizacja pochówku i cały proces różnych czynności, jakie się z nim wiążą. Jak w sytuacji tak wysokiego zdenerwowania zorganizować pogrzeb możliwie lekko i tak, żeby nie był dla nas kolejnym powodem do depresji? I czym się kierować wybierając usługi pogrzebowe?

Organizacja pochówku z pomocą zakładu pogrzebowego

Zanim zaczniemy szukać w najbliższej okolicy odpowiednio doświadczonej firmy pogrzebowej, pamiętajmy, że aby w ogóle mogła ona pomóc nam lub w całości odciążyć nas z procesu pogrzebu, musimy się na miejsce stawić z odpowiednimi dokumentami. Jest to po pierwsze karta zgonu wystawiona przez lekarza, dowód osobisty zmarłego oraz dowód osoby, która jest np. współmałżonkiem i ma prawo do decydowania o formie i rodzaju pogrzeby, oraz co ważne zaświadczenie z zakładu pracy zmarłego, na którym znajduje się informacja  zatrudnieniu i pensji lub odcinek emerytury/renty. Warto tu wiedzieć, że zdecydowana większość profesjonalnych firm pogrzebowych służy bliskim zmarłego pomocą przy całej procedurze formalno-prawnej, wiec jeśli tylko mamy jakieś wątpliwości czy pytania, warto się do nich z nimi zwrócić.

Wybór firmy pogrzebowej i jego następstwa

Żeby uniknąć nieporozumień w czasie pogrzebu, warto wybrać taki zakład pogrzebowy, który ma i doświadczenie i dobrą renomę i znajduje się blisko miejsca, w którym planujemy pogrzeb zmarłego. Takim przykładem może być np. firma http://uslugipogrzebowe.info/ – która na swojej stronie służy również poradnikiem krok po kroku o tym, co robić, gdy odchodzą nasi bliscy. Dlaczego ważna jest zbliżona lokalizacja firmy pogrzebowej? Główny powód to logistyka: im dalej ma siedzibę przedsiębiorstwo pogrzebowe, tym trudniejsze może być zdążenie na czas ze wszystkim formalnościami, podobnie jak mogą się zdarzyć np. opóźnienia w dojeździe firmy z ciałem zmarłego bezpośrednio na cmentarz. Im bliżej i im lepszy kontakt mamy z taką firmą, tym większa pewność, że całość procesu pochówkowego przebiegnie bez zakłóceń.

Odłóż emocje i zdaj się na doświadczenie

Jest oczywiste, że Twój stan emocjonalny, jako członka rodziny zmarłego jest po jego śmierci naprawdę ciężki i w pełnie zrozumiałe jest również to, że do wielu rzeczy nie masz głowy. Nie musisz być jednak w tych chwilach perfekcjonistą: zdaj się na doświadczenie i dobrą renomę firmy pogrzebowej, której powierzasz realizację pochówku. Oni najczęściej doskonale wiedzą co robić, więc Ty nie musisz sobie tym wszystkim dodatkowo zaprzątać głowy.

Leave a Reply