Jak zorganizować pogrzeb?

Posted by

Śmierć bliskiej osoby to niełatwy moment dla każdego. Te trudne chwile chcielibyśmy spędzić w ciszy i spokoju, wspominając zmarłą osobę. Żałoba to czas silnych emocji, który każdy będzie przeżywał w inny sposób. Jednakże ilość formalności jakich musimy dopełnić w tym czasie jest dość spora, i niestety nie możemy poświęcić całego czasu na przeżywanie żałoby. Dlatego dobrze byłoby nawiązać współpracę z profesjonalnym zakładem pogrzebowym, by uzyskać pomoc w organizacji pochówku.

W czym może nam pomóc zakład pogrzebowy?

Najważniejszą rzeczą, od której rozpoczynamy organizację pogrzebu jest otrzymanie karty zgonu. Wydaje ją szpital lub lekarz rodzinny w zależności od tego, czy nasz bliski zmarł w szpitalu, czy w domu. Z taką kartą możemy udać się do zakładu pogrzebowego, by poprosić o transport zwłok. Firma pogrzebowa przewozi ciało zmarłego do kostnicy, lub do swojego zakładu, jeśli jest on przystosowany do przechowywania zwłok. Tam pracownicy ubiorą zmarłego w dostarczone przez nas ubrania, zadbają również o jego uczesanie. W dobrym zakładzie pogrzebowym możemy również wybrać trumnę, zamówić wieńce dla najbliższej rodziny, a nawet zamówić trębacza, który uświetni uroczystość pogrzebową pięknym graniem na trąbce. Pracownicy zakładu pomogą nam również w załatwieniu wszystkich spraw związanych z cmentarzem, a więc zorganizują grabarza do wykopania nowego, lub odkrycia istniejącego grobu. Zapewne dobry zakład pogrzebowy będzie świadczył również usługi kamieniarskie, gdzie będziemy mogli zamówić nagrobek. Jeśli będziemy chować zmarłego już w istniejącym grobie, to taki zakład pomoże nam w zdemontowaniu, przechowaniu i przerobieniu istniejącego nagrobka, a także w ponownym założeniu go po upływie odpowiedniego czasu. Na stronie zakladkamieniarski.com znajdziemy wiele przydatnych informacji związanych z pomocą jaką możemy uzyskać w zakładzie pogrzebowym.

Skąd wziąć pieniądze na sfinansowanie pogrzebu?

Rodzina każdej ubezpieczonej w Polsce zmarłej osoby ma prawo do uzyskania zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kwota ta wynosi około 4 tyś złotych i powinna wystarczyć na pokrycie rachunku wystawionego przez zakład pogrzebowy. Częstą praktyką jest tez pomoc zakładu pogrzebowego w załatwieniu formalności w ZUSie, i od razu przelanie tego zasiłku na konto firmy pogrzebowej w zamian za wykonanie usługi. Jeśli zdecydujemy się na organizację stypy po uroczystości pogrzebowej, to musimy się liczyć z tym, że za tą usługę będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, oraz sami zająć się jej organizacją.

Leave a Reply