Często może zdarzyć się tak, że nasze marzenia lub niespodziewane wydatki przekraczają aktualne możliwości finansowe. Rozwiązaniem tego problemu może być kredyt, ale jak wiadomo, nie jest on dostępny dla każdego. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym kryterium, które musimy spełniać, aby być pozytywnie rozpatrzonym przez bank jako kredytobiorca.
Sprawdzanie zdolności kredytowej
Bank, zanim udostępni nam swoje środki, musi mieć pewność, że jesteśmy w stanie oddać pożyczone pieniądze. Dlatego najważniejszym warunkiem jest zdolność kredytowa.
Zdolność kredytowa to dokładnie badana funkcja, która obejmuje kilka parametrów jednocześnie: stabilność źródła dochodów, wysokość zarobków, obciążenie kredytowe i historia kredytowa.
Stabilność dochodów polega na systematycznym otrzymywaniu określonej sumy pieniędzy. Banki najbardziej cenią umowy o pracę na nieokreślony czas, ale kredyt może otrzymać też osoba pracująca na umowę-zlecenie czy B2B, a nawet emeryt czy student wykazujący regularne wpływy. Wysokość dochodów powinna pozwolić nie tylko na pokrycie codziennych wydatków, ale również na spłatę raty kredytowej.
Obciążenie kredytowe to suma wszystkich zobowiązań finansowych, które już mamy. Jeśli posiadamy inne kredyty czy zobowiązania typu leasing, bank doliczy ich raty do naszych wydatków.
Historia kredytowa to zapis wszystkich naszych dotychczasowych zobowiązań jak kredyty, pożyczki czy karty kredytowe. Jeśli zawsze spłacaliśmy je terminowo, bank uzna nas za wiarygodnego klienta. Ale jeżeli mieliśmy problemy ze spłatą zobowiązań, łatwo o negatywną opinię w BIK.
1
Wiek i zdrowie kredytobiorcy
Większość banków udziela kredytów osobom, które ukończyły 18 lat. Niektóre instytucje mogą wymagać wykonania dodatkowych badań medycznych przed udzieleniem kredytu, zwłaszcza przy większych kwotach i wydłużonym okresie spłaty.
Miejsce zamieszkania
Również miejsce zamieszkania ma swoje znaczenie. Banki chętniej udzielają kredytów osobom, które mieszkają w dużych miastach lub mają nieruchomość na terenie kraju.
Podsumowanie
Spełnienie powyższych warunków zwiększa szanse na uzyskanie pożądanej pożyczki, ale ostateczna decyzja zależy zawsze od konkretnej instytucji finansowej. Jak informuje portal Bankingo.pl, pamiętajmy jednak, że kredyt to nie tylko okazja, ale też zobowiązanie, które trzeba spłacić. Dlatego zawsze warto zastanowić się, czy rzeczywiście go potrzebujemy, i czy jesteśmy w stanie go spłacić. Zasada jest prosta: pożyczaj tyle, ile możesz bezpiecznie oddać!