Owady, które utrudniają nam codzienne życie

Posted by

W naszym otoczeniu spotykamy się na co dzień z licznymi owadami, które w jakiś sposób utrudniają nam życie. Czasem są to niewielkie niedogodności, a czasem też mogą być one przyczyną poważnych chorób, które mogą stanowić wręcz zagrożenie dla naszego zdrowia. Jakie więc owady są najczęściej spotykane w naszym otoczeniu i z czego wynika ich ewentualna szkodliwość dla ludzi?

Wszechobecne komary

Nie ma chyba takiej osoby, która nie doznałaby pogryzienia przez komary. Szczególnie latem, przy dużych zbiornikach wodnych, można liczyć na dość liczne towarzystwo małych krwiopijców – jak często nazywane są komary. Na szczęście, w naszej strefie klimatycznej, ugryzienie przez komara jest jedynie nieprzyjemnym epizodem, związanym z pojawianiem się swędzących bąbli, które wymagają dużej dawki cierpliwości, aby ich nie rozdrapać i nie nabawić się krwawych ran. Problem komarów jest szczególnie dotkliwy dla małych dzieci, które także nie są przez nie oszczędzane. Bo trudno przecież maluchowi wytłumaczył, że nie wolno się drapać, skoro ugryzienie tak bardzo swędzi.

Niestety nie wszędzie jest tak dobrze, że bliskie spotkanie z komarem, kończy się jedynie swędzącym bąblem. W krajach strefy tropikalnej gatunek komarzycy zamieszkujący tutejsze rejony, przenosi śmiertelną chorobę – malarię. Choroba ta, mimo szczepień ochronnych i coraz większej świadomości ludzi na świecie, nadal co roku zbiera spore żniwo śmiertelnych jej ofiar.

Tajemnicze ugryzienia w nocy

Wśród uciążliwych dla człowieka owadów, są też takie, które grasują przede wszystkim w nocy. Należy do nich m.in. pluskwa domowa. Jej pojawienie się w domu, często jest spowodowane zaniedbaniami związanymi z kwestią higieny, czyli przede wszystkim zbyt rzadkim sprzątaniem. Jednak owada tego, można też niejako samemu przyprowadzić do domu, poprzez zakup starych, drewnianych mebli, które pochodzą z nieznanego nam źródła.

Obecność tego owada często jest przez długi okres czasu niezauważalna. Podejrzenia wśród domowników, pojawiają się dopiero wtedy, kiedy na ciele mieszkańców, pojawiają się tajemnicze ugryzienia, które jakby wyrastaj nagle w nocy. Dodatkowo, jeżeli ugryzienia są ułożone w linie i wywołują odczyny alergiczne, to możemy być wręcz pewni, że mamy w domu pluskwy.

Pszczoły i osy

W sezonie letnim te owady lubią wlatywać przez otwarte okna do domu. Zazwyczaj są nieszkodliwe, gdyż same bez powodu, nie mają zwyczaju atakować. Jednak problem pojawia się w przypadku uczulenia na jad pszczół. Dla osób takich nawet pojedyncze ugryzienie może skończyć się śmiercią. Także dla małych dzieci jad pszczół jest szczególnie niebezpieczny.

 

 

Leave a Reply