Jaka firma pogrzebowa z Lublina?

Transport nieżywego człowieka z zagranicy-gdzie szukać wsparcia?

Posted by

Wyjeżdżając turystycznie, czy też w sprawach zawodowych za granicę ze swoją rodziną lub współpracownikami absolutnie nie zakładamy, że może nam się tam, na terenie innego państwa, przytrafić jakiegoś rodzaju nieszczęście. Niestety tak to już w życiu bywa, że pewnych spraw nie jesteśmy w stanie przewidzieć i możemy ulec wypadkowi lub też któryś z naszych bliskich. W przypadku uszczerbku na zdrowiu pomoc otrzymamy na miejscu, na przykład w lokalnym szpitalu. Niestety możemy doświadczyć również zdecydowanie bardziej traumatycznego doświadczenia, jakim jest śmierć współtowarzysza wyjazdu zagranicznego.

Jak postępować w takiej sytuacji?

Jest to tragiczne zdarzenie, ale będąc na miejscu musimy podjąć odpowiednie kroki zmierzające ku temu, żeby załatwić transport zmarłego do kraju i tam zorganizować dla niego godny pochówek. Procedury związane ze sprowadzeniem ciała z zagranicy są dosyć skomplikowane, a w dodatku przecież my jesteśmy w takim stanie psychicznym, nie potrafimy zbyt racjonalnie myśleć, ani tym bardziej zajmować się rozmaitymi, skomplikowanymi sprawami urzędowymi.

Gdzie w takim przypadku szukać wspomożenia?

Na szczęście są w naszym kraju podmioty gospodarcze w postaci zakładów pogrzebowych, które podejmują się takiego działania jak transport zwłok z zagranicy. Jak to już było powyżej wspomniane, tego rodzaju przedsięwzięcie wymaga załatwienia szeregu formalności, ale osoby zatrudnione w zakładzie pogrzebowym wykonując taką usługę jak międzynarodowy transport zwłok z zagranicy, doskonale się na tym znają i z ich rąk na pewno otrzymamy wspomożenie. A do ich obowiązków należy między innymi:

  • załatwienie pozwolenia w odpowiednim do miejsca zamieszkania osoby zmarłej Urzędzie Miasta lub Starostwie na transport zwłok z zagranicy,
  • uzyskanie zgody władz lokalnych kraju, z którego terenu będzie transportowane ciało oraz otrzymanie zezwolenia konsula na przewóz zwłok do Polski.

Na miejscu za granicą pracownicy zakładu pogrzebowego zajmą się przygotowaniem ciała do transportu, po czym nastąpi przejazd do miejsca docelowego w kraju.

Także jak widać z powyższego transport zwłok z zagranicy to skomplikowana procedura, a przecież trzeba również wiedzieć, iż czasem może się zdarzyć taka sytuacji, że niemożliwe jest przewiezienie ciała nieżywego człowieka drogą lądową, tylko trzeba to zrobić samolotem. W takim przypadku jak transport osoby zmarłej z zagranicy najlepiej zdać się na specjalistów w powyższym zakresie, którzy załatwią wszystkie formalności, włącznie z aktem zgonu i dowiozą bezpiecznie ciało do Polski.

Leave a Reply