Wieńce pogrzebowe – na co zwracać uwagę

Posted by

Wieńce pogrzebowe to symboliczne pożegnanie zmarłej osoby. Wybór kwiatów na tą uroczystość jest bardzo duży i wcale nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać. Warto poznać najważniejsze informacje na ten temat. 

Bukiet wiązanka czy też wieniec?

To co będzie wybrane na pogrzeb w głównej mierze powinno zależeć od relacji ze zmarłym. Im bliższa osoba tym raczej powinniśmy zdecydować się na większą ilość kwiatów. W przypadku gdy zmarłą osobą jest ktoś dalszy warto raczej zdecydować się na skromniejsze rozwiązanie.


Wieńce pogrzebowe – To zwykle najczęściej wybierane rozwiązanie w naszym kraju. W większości przypadków charakteryzują się sporą wielkością oraz przeważnie bardzo dużym rozmachem. Najczęściej wykonywane są na floretach bądź też podkładach z iglastych gałęzi. To rozwiązanie jest przeznaczone nie tylko dla najbliższej rodziny, ale także grupy przyjaciół czy też znajomych. Najczęściej składany jest przez delegację. Do wieńców w większości przypadków dołączane są szarfy.
– Wiązanka pogrzebowa – są to same kwiaty, do których dołącza się różnego rodzaju dodatki jak ozdobne liście. Najczęściej są one dawane przez bliskich znajomych bądź też dalszą rodzinę. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że jest ono stosunkowo tanie i można je dostać w większości kwiaciarni praktycznie od ręki.
– Bukiety i pojedyncze kwiaty – Zwykle pochodzą one od dalszych znajomych, jednak należy pamiętać, że powinny być zamówione z dzień wcześniej, aby w dniu pogrzebu być świeżymi. Bardzo fajnym gestem mogą być także kwiaty pochodzące z własnego ogrodu.

Symbolika poszczególnych kwiatów

Utarło się, że poszczególne rodzaje kwiatów mają pewną symbolikę. Warto się z nią zapoznać i wiedzieć co tak na prawdę się daje. W przypadku pogrzebów najczęściej stosowane są goździki, mieczyki, chryzantemy oraz lilie.
– Goździki – Ich najważniejszą cechą jest fakt, że są jednymi z najbardziej trwałych kwiatów ciętych. Symbole tych kwiatów to miłość, hołd oraz pamięć.
– Mieczyki – Kojarzą się z siłą charakteru oraz moralnością. Posiadają długie łodygi, które sprawiają, że są często stosowane w klasycznych kreacjach pogrzebowych.
– Chryzantemy – Są praktycznie na każdym pogrzebie dlatego, że są symbolem smutku, śmierci oraz rozpaczy.
– Lilie – Ich symbolika to czystość, niewinność oraz współczucie.

Oczywiście wybierając wieńce pogrzebowe i kwiaty powinno się raczej decydować na łagodne odcienie kwiatów, aby nie urazić uczuć najbliższej rodziny zmarłego oraz uszanować także osobę zmarłą. Trzeba wszystko robić z odpowiednim podejściem.

Leave a Reply