Zawsze u nas w Polsce było sporo ciekawych roślinek. Taką jedną rośliną wartą uwagi ze względu na to, że jest szkodnikiem jest żółtlica drobnokwiatowa. Szkodnik ten przywędrował do Polski z kontynentu Amerykańskiego. Na samym początku był on traktowany jako wyjątkowy kwiat o bardzo egzotycznym wyglądzie. Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora) w 1794 roku została wprowadzona do ogrodów botanicznych w Europie, wówczas nie zdawano sobie sprawy, że ludzie na całym świecie będą z nią walczyć na polach, działkach i w ogródkach. Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora) od roku 1794 w krótkim czasie zachwaściła cały świat.
Jest to gatunek rośliny z rodziny astrowatych i pochodzi z Ameryki Środkowej i Ameryki południowej. Wprowadzono ją nie fartownie do kolekcji europejskich ogrodów botanicznych w 1794 roku. Zachwaszczając całe środowisko Europy pokazała że nie jest „godna” by przebywać w tak szczególnym i ważnym środowisku jak ogród botaniczny, dlatego ją stamtąd usunięto. W Polsce jest obecnie rośliną pospolitą na całym obszarze. Status tej rośliny we florze naszego narodu: gatunek zawleczony, neofit.
Roślina ta wytwarza drobne kwiaty typu koszyczek z drobnymi białymi i żółtymi, w kształcie rurki kwiatuszkami. kwiaty o których wcześniej była mowa wychodzą one z kątów liści na dość długich słabo rozwiniętych, raczej owłosionych szypułkach. Jasne płatki ich kwiatów są znacznie mniejsze, a niżeli u alternatywnego gatunku żółtlicy owłosionej, plewinki przeważnie takie same. Kwitnienie tej rośliny to rzecz zaprawdę rzadka.
Roślina jednoroczna, ruderalna, azotolubna. Zazwyczaj lubi sobie hulać na glebie dobrze zaopatrzonej w właściwie składniki mineralne oraz żyzność tak wymaganą dla innych roślinek, dlatego to tak ładnie porasta ogródki zagłuszając inne rośliny pożyteczne nam ludziom. Rośnie mocno na żyznej glebie ogrodniczej, jednak jest możliwość jej występowania także koło autostrady. Lubi i cień i mocne słońce, słońce ani cień nie są jest straszne. W każdym miejscu daje radę sobie.
Ciężko niezwykle jest ją zwalczyć każdego dnia. Najlepszymi warunkami dlatego kwiata jest średnia temperatura powietrza. Roślina o której mowa pochodzi z cieplejszego klimatu, a charakterystyczny jest ten gatunek dla Ass. Galinsogo-Setarietum.
Walcz aż zwalczysz Żółtlicę drobnokwiatową, bo są odpowiednie środki np. Randap. Pamiętaj jednak, że Randap nie wolno stosować w ogródkach z których bierzesz warzywa do jedzenie. Randap jest bardzo silnie toksyczny i powoduje uszkodzenie organizmu u ludzi zwierząt.